Nasza wizyta i zwiedzanie niemieckiej stolicy były nieco spontaniczną decyzją. Mieliśmy zaplanowany wieczorny wylot z Berlina, więc postanowiliśmy, że wykorzystamy okazję. Przyjechaliśmy do Berlina rano, żeby mieć kilka godzin na poznanie tego miasta.

Do Berlina dostaliśmy się busem ze Szczecina. Koszt to 29 zł od osoby. Busem dojechaliśmy na dworzec główny w Berlinie, gdzie zostawiliśmy nasze bagaże i poszliśmy zwiedzać miasto.

Podczas naszego pobytu zobaczyliśmy miejsca w centrum miasta. Po Berlinie, mimo lekkiego deszczu, poruszaliśmy się pieszo. Dzięki temu mieliśmy możliwość chociaż przez chwilę poczuć klimat miasta i zobaczyć nie tylko najważniejsze punkty programu, ale także okolice. To co rzuciło nam się w oczy już po kilku minutach, to poprawność Niemców. Nawet na uliczkach, na których nie jeździły samochody, każdy grzecznie czekał na zielone światło żeby przejść. Śmieci? Jasne, ale tylko do kosza, oczywiście odpowiedniego.

Mapa naszej wędrówki tutaj

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche

Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma powstał w 1895 roku. Podczas II wojny został zniszczony, jednak obywatele zdecydowali, że nie będą go odbudowywać, a kościół pozostanie symbolem cierpienia jakiego doświadczyli podczas wojny.

Siegessäule

Niemal 70 metrowa Kolumna Zwycięstwa z pozłacaną figurą Nike. Jest upamiętnieniem zwycięstwa Prus nad Danią w wojnie duńskiej. Wewnątrz kolumny znajdują się schody, które prowadzą na platformę widokową, a także małe muzeum. Sama kolumna stoi na środku wielkiego ronda w sercu Tiergarten. Do samej kolumny można się dostać przez tunel. Wejście na taras widokowy jest płatne 3 €.

Schloss Bellevue

Położony w północnej części Tiergarten kompleks pałacowy. Zamek Bellevue obecnie pełni funkcję rezydencji prezydenta Republiki Federalnej Niemiec.

Carillon Berlin

To coś, co wygląda jak wielki pomnik lub wieża widokowa, w rzeczywistości jest jednym z najcięższych instrumentów świata umieszczonym w pięknej strukturze. Carillon w Berlinie jest czwartym co do wielkości na świecie. Składa się z 68 dzwonów i obejmuje 5,5 oktawy. Jest prezentem dla Berlina z okazji 750-lecia miasta. Codziennie o 12 i 18 odtwarzana jest zautomatyzowana muzyka. W niedzielę (maj – wrzesień) o 15 odbywają się koncerty, po których można wejść do wieży. Nie trzeba się rejestrować, wystarczy poczekać pod wieżą.

Reichstag

Gmach parlamentu Rzeszy w Berlinie. Co pięć lat odbywają się tam obrady Zgromadzenia Federalnego, których celem jest wybranie prezydenta Niemiec.

Sowjetisches Ehrenmal Tiergarten

Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Berlinie. Na najwyższym filarze stoi 8 metrowy posąg żołnierza Armii Czerwonej, który ma przerzucony przez ramię karabin, co oznacza koniec wojny. Z obydwu stron pomnika stoją radzieckie czołgi T-34.

Brandenburger Tor

Jedno z najbardziej znanych i charakterystycznych miejsc w Berlinie. Przed upadkiem Muru Berlińskiego Brama Brandenburska stała na środku obszaru granicznego, a przekraczać ją mogły jedynie służby NRD. Od roku 1990 jest symbolem pokoju i wolności.

Holocaust-Mahnmal

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy został odsłonięty w 2005 roku. Składa się z  2711 betonowych bloków-steli o różnych wysokościach i ma powierzchnię 19 tys. m². Obszar otwarty jest w dzień i w nocy. Nierówne nachylenie terenu powoduje, że jego forma przypomina fale i różni się w każdym miejscu. Jego abstrakcyjna forma, a także otwartość powodują, że każdy może przeżywać konfrontację z tym miejscem w bardzo indywidualny sposób.

Bundesrat

Piękny budynek, który jest siedzibą Rady Federalnej Niemiec.

Mall of Berlin

Po drugiej stronie ulicy znajduje się niezwykle urokliwa galeria handlowa. Jeśli macie w planach zakupy, to z pewnością znajdziecie tam coś dla siebie.

Checkpoint Charlie

Jedno z najbardziej popularnych przejść granicznych pomiędzy NRD, a RFN z czasów zimnej wojny. Przejście zlokalizowane w samym centrum miasta przeznaczone było dla cudzoziemców, w tym dyplomatów. Obecnie przy budce stoją trzej panowie, którzy przebrani są w mundury (niemiecki, rosyjski i amerykański). Można zrobić sobie z nimi zdjęcie, a także otrzymać pieczęć kontroli granicznej. W miejscu przejścia znajduje się także Muzeum Muru Berlińskiego.

Koncerthaus Berlin

Klasycystyczny teatralny budynek z lat 20 XIX w. Teatr podczas II wojny światowej został zniszczony, a jego ponowne otwarcie po odbudowie nastąpiło w 1984 roku. Dziesięć lat później nadano mu oficjalną nazwę Koncerthaus.

Berliner Dom

Jedna z największych katedr w Berlinie. Zbudowana na przełomie XIX i XX wieku, w czasie II wojny została uszkodzona, a w 1975 roku odbudowana. W Katedrze Berlińskiej odbywają się najważniejsze nabożeństwa państwowe, a także liczne koncerty. Wejście do środka kosztuje 7 €, bilety można kupić na miejscu lub przez stronę internetową (tutaj).

Altes Museum

Stare Muzeum powstało ok. 1830 roku. W kolejnym stuleciu budynek kilka razy płonął i dopiero w 1966 r. został odbudowany. Muzeum zaliczane jest do jednych z najpiękniejszych obiektów okresu klasycyzmu. Potężne schody, 18 kolumn i szeroki hall, to tylko niektóre z niezwykłych elementów architektonicznych tego miejsca. W Muzeum podziwiać można zbiory kultury sztuki antycznej (Greków, Rzymian i Etrusków). Bilety kosztują od 10 € i można jest kupić tutaj.

Alexanderplatz i Berliner Fernsehturm

Będąc w Berlinie nie da się nie zauważyć słynnej wieży telewizyjnej. To najwyższa wolnostojąca budowla w Niemczech, mierzy 368 metrów. Rocznie odwiedza ją ponad milion turystów. Wieża posiada kilka nadajników, jednak pełni także rolę wieży widokowej. Na wysokości 203 metrów mieści się bar i obrotowa restauracja. Obrót wokół osi trwa 30 minut. Bilety kosztują od 17 € w zależności od wybranej opcji, więcej informacji znajdziecie tutaj. My jednak nie zdecydowaliśmy się na wejście i udaliśmy się na spacer po Alexanderplatz.

Urania-Weltzeituhr

Podczas spaceru po placu Aleksandra mieliśmy okazję podziwiać zegar czasu światowego Urania. Jest to dwudziestoczterościan, który symbolicznie pokazuje czas w 24 strefach czasowych. Całość ma 10 metrów wysokości i jest piękną ozdobą placu. Zaliczyliśmy też kilka sklepów, w tym kultowy Primark i udaliśmy się na zasłużony obiad.

Gdzie zdrowo zjeść? – Simela

Po kilkugodzinnym spacerze przyszła pora na wyczekany posiłek. Postawiliśmy na coś zdrowego i bezglutenowego. Przed wyjazdem znaleźliśmy w Internecie miejsce, które przekonało nas do siebie swoim menu. Miejscówka okazała się strzałem w dziesiątkę. Pizza na gryczanym spodzie z wegańskim serem była przepyszna!

Simela, Koppenplatz 1, 10115 Berlin

Berlin to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Najlepiej przeznaczyć na to kilka dni. Jeśli jednak tak jak my, macie wylot z tego miasta lub po prostu jesteście w okolicy, zdecydowanie polecam poświęcenie chociaż kilku godzin na spacer.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *