W ostatnich latach książki o Puciu autorstwa Marty Galewskiej-Kustry z ilustracjami Joanny Kłos zyskały niebywałą popularność. Nie ma chyba rodzica, który by chociaż nie słyszał o słynnym Puciu. Duża część z nich ma przynajmniej jedną pozycję w domu, a niektórzy (w tym my) stają się niemal kolekcjonerami. Cudowne w tych książkach jest to, że pozycje skierowane są do różnej grupy wiekowej, dzięki temu dziecko może rozwijać swoje kolejne umiejętności językowe razem ze swoim ulubionym bohaterem.

Nie będę udawać, że od razu pokochałam te książeczki. Ilustracje nie przekonały mnie do siebie od razu, jednak z biegiem czasu je polubiłam. Nasz syn pokochał Pucia niemal od pierwszego wejrzenia i to mnie przekonało do zakupu kolejnych pozycji. Od ponad roku książki z tej serii czytane są u nas niemal codziennie, czasem po kilka razy. Jeśli ktoś obudziłby mnie w środku nocy, to bez problemu wyrecytuję z pamięci większość tekstu ;).

Poniżej zaprezentuję Wam pozycje, które są w naszej kolekcji i które śmiało możemy polecić.

Pucio uczy się mówić

To pierwsza książka z naszej kolekcji. Wybaczcie za jej stan, ale to dowód na to jak często była w użyciu. Chyba żadna część nie została przeczytana przez nas tyle razy. W książce znajduje się mnóstwo wyrazów dzwiękonaśladowczych, które uwielbiają maluszki. Przedstawione są scenki z życia głównego bohatera. Gdy nasz syn miał rok to zaczynaliśmy i kończyliśmy z nią każdy dzień. Chętnie powtarzał dźwięki z książeczki, potem wyrazy, aż umiał niemal cały tekst. Szczerze polecamy.

Pucio mówi pierwsze słowa

Kolejna pozycja z kolekcji. W tej części pojawia się więcej nowych słów, a zdania są bardziej złożone. Dzieci uczą się poprawnie formułować zdania i opisywać podstawowe czynności. W książce pojawiają się też pytania, na które dzieci chętnie odpowiadają.

Pucio i ćwiczenia z mówienia

Trzecia część, czyli kolejny poziom językowy. Trochę więcej tekstu i bardziej rozbudowane pytania. W tej części rodzina Pucia wyjeżdza w góry, gdzie czeka ich mnóstwo przygód.

Pucio na wakacjach

Tym razem Pucio jedzie z rodziną na wakacje. Pozycja dla dzieci, które są w stanie skupić się na nieco dłuższym tekście. Pytania dla dzieci podzielone są na trzy grupy – dla 3 latków, 4 latków i 5 latków.

Pucio umie opowiadać

W tej części cofamy się w czasie do momentu kiedy Pucio i Misia dowiedzieli się, że Bobo pojawi się na świecie. Świetna pozycja nie tylko dla dzieci, które oczekują na pojawienie się rodzeństwa na świecie.

Książeczki dla najmłodszych

Małe książeczki, które idealnie sprawdzą się dla najmłodszych, dopiero uczących się mówić dzieci.

Co robi Pucio?

Książeczka z nazwami podstawowych przedmiotów i czynnościami z nimi związanych.

Pucio zabawy gestem i dźwiękiem

Książeczka pełna dźwięków i aktywności. Zadaniem dziecka jest np. powtarzanie samogłosek przy jednoczesnym naciskaniu ich paluszkiem.

Puzzle

Co tu pasuje?

Zestaw układanek przedstawiających czynności wykonywane przez Pucia i elementów, które pasują do tej czynności. Świetnie sprawdzą się na początku przygody z puzzlami.

Pucio, puzzle 3w1

Zestaw trzech puzzli o różnym poziomie trudności. Znajdziemy tu puzzle składające się z 16, 20 i 24 elementów.

Pucio i Misia ubierają choinkę

Puzzle świąteczne w kształcie choinki. Moim zdaniem najtrudniejsze ze wszystkich, jednak bardzo ciekawe. Oprócz puzzli dołączone są zawieszki na choinkę z bohaterami książki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *