Sporo osób pytało mnie o to, jak podoba nam się na jodze, którą zaczęliśmy ćwiczyć jakiś czas temu. Nie jest tajemnicą, że jesteśmy totalnymi laikami, ale kilka rzeczy już wiemy na pewno i nimi chciałabym się podzielić. Jaką jogę wybraliśmy, czym są Asany i Mudry, a także co nam daje joga.

Skąd pomysł na jogę

Obydwoje jesteśmy raczej w gorącej wodzie kąpani i mamy milion pomysłów na minutę. Jako rodzice, nie mamy też zbyt wiele czasu tylko dla siebie i jesteśmy ciągle skupieni na dziecku. To, czego brakowało w naszym życiu to moment wyciszenia i skupienia wyłącznie na sobie. Obydwoje mieliśmy problem z odprężeniem się, gonitwą myśli. Tu z pomocą przyszła joga.

Jaką jogę wybraliśmy

Zanim zapisaliśmy się na jogę, przejrzeliśmy Internet poszukując czegoś idealnego dla nas. Naszym priorytetem było znalezienie takiej formy aktywności, która oprócz pobudzenia naszych ciał, wyciszy też nasze umysły. Idealna okazała się Sri Sri Joga. Podczas naszych zajęć, oprócz ćwiczenia asan ćwiczymy również oddychanie, a po ćwiczeniach relaksujemy się rozluźniając całe ciało i uwalniając umysł. Na koniec słuchamy „złotych myśli” z różnych mądrych książek, które skłaniają nas do refleksji.

Za co lubię jogę

Może brzmi to banalnie, ale joga działa cuda. Już po kilku razach na macie, mój obolały kręgosłup był mi wdzięczny. Mięśnie stały się rozluźnione, przykurcze zniknęły. Nauczyłam się też wyciszać myśli i relaksować, co wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Joga w widoczny sposób poprawiła też elastyczność mojego ciała i mam coraz większą kontrolę nad nim. Jest jeszcze coś. Jogę ćwiczy się dla siebie, według własnych możliwości i aktualnego samopoczucia. Celem nie jest pobicie jakiegoś rekordu, lecz własny rozwój. Podczas zajęć nie ma oceniania, porównywania się. Nikt nie czuje się lepszy, ani gorszy. Na jogę nie można być za starym, ani za młodym. Joga nie zna granic i to według mnie jest piękne. Ćwiczenia wykonuje się w ciszy, a wiele z nich z zamkniętymi oczami. To daje możliwość kompletnego odcięcia się od świata i skupienia na sobie. Można ćwiczyć gdzie się chce i z kim się chce. Joga ma również mnóstwo korzyści zdrowotnych, działa pozytywnie na układ nerwowy, gruczoły i organy wewnętrzne.

Co to są te asany

Asany są to różnego rodzaju ćwiczenia/gimnastyczne pozycje praktykowane w jodze. Niektóre z nich wykonuje się na siedząco, inne na stojąco lub leżąco. Wśród nich są także różne skłony, wygięcia, skręty, czy ćwiczenia balansujące. Często wyglądają niepozornie, ale uwierzcie, nawet te najprostsze wymagają zaangażowania wielu mięśni.

Kilka słów o mudrach

Mudry to symboliczne gesty wykorzystywane w medytacji. W kulturach wschodnich są często stosowane w celach uzdrawiających. Mają działanie aktywizujące lub odprężające. Ważne jest, aby używać zawsze obydwu rąk, a jeśli to możliwe podczas wykonywania mudr być zrelaksowanym, oddychać świadomie i spokojnie.

Co potrzeba na początek

Pytanie zadawane zawsze, gdy rozpoczynamy przygodę z nową aktywnością. W przypadku jogi potrzeba bardzo niewiele. Wygodne ubranie i mata w zupełności wystarczą na początek. Takie gadżety jak pasek czy klocek z pewnością ułatwią wykonywanie niektórych asan, jednak warto wstrzymać się z ich zakupem i upewnić, że joga to coś dla nas. Poza tym większość nauczycieli jogi udostępnia swoje sprzęty na czas zajęć, dzięki czemu można z nich korzystać. Istotnym elementem jest zakup maty. Dla mnie ważne jest, aby mata była przyjazna dla środowiska. Nie wyobrażam sobie zakupu toksycznej maty PCV. Jeśli również zależy Wam na aspekcie ekologicznym, najlepszym wyborem będą naturalne maty kauczukowe lub korkowe, jednak ich ceny są wysokie. Alternatywą są maty TPE, które są biodegradowalne, a ich ceny rozpoczynają się od 50 zł. Warto też pamiętać, że im mata grubsza, tym większa amortyzacja podczas ćwiczeń, co docenią szczególnie osoby z wrażliwymi kolanami.

Jeśli zastanawiacie się nad rozpoczęciem przygody z jogą, to zdecydowanie zachęcam Was do spróbowania. Może tak jak my, odnajdziecie w tym sposób na wewnętrzny spokój i balans.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *