Nasz syn uwielbia wszystko co związane z transportem. Nic dziwnego, każde dziecko przechodzi taki etap. Jak na prawdziwego fana przystało, jego wiedza jest już dość obszerna, czym niejednokrotnie zawstydza rodziców. Chciałabym podzielić się z Wami książkami z tej dziedziny, które królują w naszym domu.

Książki i książeczki

Książki, to u nas temat rzeka. Zawsze, kiedy pojawia się u mnie uczucie, że książek jest już wystarczająco dużo (a tak na prawdę za dużo), pojawia się ona – książka idealna. Znacie to? Mój mąż twierdzi, że to uzależnienie, ale nie leczymy tego, ze względu na niską szkodliwość dla otoczenia ;). Ostatnio zaczęliśmy chodzić częściej do biblioteki, co jest pewnego rodzaju kompromisem.

Podróż samolotem, poznaj nowe słowa i ułóż puzzle, Gisela Fischer

Książeczka o lotnisku z puzzlami. Znajdziemy w niej opisy różnych miejsc na lotnisku z ilustracjami, które jednocześnie są układankami. Dodatkowo dziecko musi znaleźć na obrazku różne wymienione przedmioty i miejsca np. walizkę, czapkę pilota, czy wieżę kontroli lotów. Książka dzięki kompaktowemu rozmiarowi jest super pomysłem na zabawę podczas podróży, szczególnie tej samolotem :).

Pojazdy. Moja kolorowa ilustrowana książeczka, Karel Boumans

Książka z serii „Moja ilustrowana książeczka„. Posiadamy niemal całą serię i bardzo ją lubimy, jednak Pojazdy szczególnie przypadły nam go gustu. Cała książka to obrazki przedstawiające różne pojazdy i ich zastosowanie. Znajdziemy tutaj wozy policyjne, samochody budowlane, czy pojazdy pracujące w polu. Wszystkie z nich są opisane, więc każdy rodzic może być spokojny, gdy padnie pytanie „co to jest?”. Jedyna wada książki to jej dostępność, obecnie trudną ją dostać, chociaż trafiają się okazje zakupu z drugiej ręki. My naszą zakupiliśmy w Lidlu.

Pojazdy. Moja książeczka dźwiękowa.

Książeczki dźwiękowe swego czasu cieszyły się szczególnym powodzeniem. W tego typu książeczkach istotne jest, aby dźwięki były jak najbardziej zbliżone do prawdziwych. Jeśli do tego dodamy realistyczne ilustracje i przyjemne opisy, to pojawia się obraz książeczki niemal idealnej. W tej pozycji znajdziemy dźwięki i krótkie opisy 10 różnych pojazdów. Opisywana książka jest jedną z serii, które również mieliśmy okazję zakupić w Lidlu. Podobnie jak z poprzednią pozycją, problemem jest jej dostępność.

WRRR na placu budowy. 10 dźwięków pojazdów.

Kolejna książeczka dźwiękowa, tym razem z pojazdami budowlanymi. Przedstawione w niej jest 10 pojazdów z realistycznymi zdjęciami, krótkimi opisami i dźwiękami. Mój miłośnik koparek był zachwycony.

Puzzle Town on the Construction Site, Roger Priddy

Tym razem coś po angielsku. Książeczka z pojazdami budowlanymi i układanką w jednym. Na każdej ilustracji brakuje jednego pojazdu i zadaniem dziecka jest dopasowanie go. Minusem książeczki jest to, że gdy chcemy przerzucić na kolejną stronę, to musimy wyjąć dopasowany pojazd.

Naśladuje Pojazdy, Urszula Kozłowska

Książeczka z rymowanymi wierszykami o pojazdach. Nasz syn już po kilku razach znał je na pamięć. Znajdziemy w niej wierszyki o 11 pojazdach m.in. o wozie policyjny, pociągu czy statku. Każdy opatrzony miłą dla oka ilustracją.

Schematy pojazdów dla dzieci, Bartosz Zakrzewski

To jedna z tych książek, która zupełnie przypadkiem wpadła z nasze ręce. Jak tylko młody ją zobaczył, to wiedziałam, że to będzie miłość. W książce przedstawione są 23 pojazdy, każdemu z nich poświęcone są cztery strony. Dwie przedstawiają schemat z zaznaczonymi poszczególnymi elementami pojazdu, dwie natomiast poświęcone są opisowi. Cudowna książka z mnóstwem ciekawych informacji. W mojej ocenie to książka, która z powodzeniem zainteresuje dzieci w różnym wieku. Zarówno 2-latek, jak i nawet 8-latek znajdą tam coś dla siebie.

Czytaj z Albikiem – Transport

Nasz ostatni hit. Książeczka interaktywna, która dziecko może samodzielnie „czytać”. Znajdziemy tutaj prawie 2000 dźwięków i tekstów. Bardzo ładne ilustracje, wyraźne nagrania i ciekawe opisy. Do tego mnóstwo dźwięków i quizy. Książka często jeździ z nami w podróże, bo do elektronicznego pióra można podłączyć słuchawki, dzięki czemu nie zakłócamy spokoju innym pasażerom. Więcej o tej serii znajdziecie w moim poprzednim wpisie – tutaj.

Kreatywne zabawy

Rozkładana książka – Lotnisko

Książeczka z trójwymiarowym lotniskiem, wypychankami do samodzielnego złożenia i opisem tego, co dzieje się na lotnisku. Można ją wykorzystać do czytania i zabawy w lotnisko. Jednak ze względu na delikatne elementy, polecana dla dzieci, które nie mają już tendencji do deptania i zgniatania wszystkiego 😉

300 naklejek. Pojazdy

Bardzo ciekawa książeczka, którą spokojnie można się bawić nawet z dwulatkiem. W książeczce są zadania, które należy wykonać przyklejając odpowiednie naklejki. Dodatkowo znajdziemy tam mnóstwo naklejek do zabawy i własnego wykorzystania. Nam książeczka przypadła bardzo do gustu i zamierzamy kupić inne z tej serii.

Historyjki z nalepkami. Pojazdy specjalne.

Kolejna książeczka z naklejkami. Tym razem zadaniem dziecka jest uzupełnienie historyjek poprzez naklejanie naklejek. Dwulatek spokojnie sobie z nią poradzi.

Naklejki wielorazowe Melissa & Doug

Świetny prezent dla miłośników naklejek. 165 naklejek wielorazowych i 5 plansz do naklejania, daje niezliczoną ilość możliwości zabawy.

Water WOW! Melissa & Doug

Wielorazowa kolorowanka wodna. Idealna zarówno do codziennej zabawy, jak i na podróż. Kolorowanka po wyschnięciu nadaje się do kolejnego kolorowania. W komplecie jest pisak z pojemnikiem na wodę, dzięki czemu zawsze można mieć gotowy zestaw do malowania.

Mam nadzieję, że pomogłam wam choć trochę w wyborze ciekawych książkowych i kreatywnych pozycji dla dzieci. Pamiętajcie, że niezależnie co kupicie dziecku, to zawsze największą wartością będzie czas, który poświęcicie na wspólne czytanie i zabawę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *